Ekologia - czy to się opłaca?

Re: Ekologia - czy to się opłaca?

Postprzez f1web » 27 lip 2013, o 17:14

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie żywności samemu. Hodowla zwierząt i uprawa roślin. Wtedy dopiero tak naprawdę mamy pewność co jemy i czy jest to ekologiczne czy nie. Tak naprawdę to jest naturalne rozwiązanie, niestety żyjemy coraz bardziej nie naturalnie. Przecież miasta nie znikną. Myślę, że warto byłoby poznać jakiegoś rolnika i kupować bez pośrednio u niego.
projektowanie i tworzenie stron www pogotowie komputerowe Warszawa
f1web
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Reklama

Postprzez minister_kopek » 29 lip 2013, o 12:46

Nie czeka nas żaden armagedon niszczący cały świat. Więc faktycznie miasta nie znikną.
Co do zakupu od rolnika, to tam też różnie. Najlepiej kupować od takiego co ma małe gospodarstwo, bo on też na swój użytek te zwierzęta trzyma.
Co od takich wielkich rolników, to oni myślą już tylko aby szybko urosło i sprzedać, a co za tym idzie nie wszyscy robią myśląc o tym czy tak bardzo zdrowe to jest, czy jednak nie.
Zgodzę się, że najlepiej byłoby mieć takiego "zaprzyjaźnionego" rolnika, co to ma ekologiczne jedzenie i taniej nam sprzeda takie jedzenie.
minister_kopek
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez StaszekS » 1 sie 2013, o 10:04

Rolnik też sobie coś doliczy do tego więcej. I nagle się okaże że ceny takie same jak w sklepach, a dlaczego? Bo w sklepach jest pseudo ekologiczna żywność.
StaszekS
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez tadeusz.koks » 16 wrz 2013, o 23:29

f1web napisał(a):Najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie żywności samemu. Hodowla zwierząt i uprawa roślin. Wtedy dopiero tak naprawdę mamy pewność co jemy i czy jest to ekologiczne czy nie. Tak naprawdę to jest naturalne rozwiązanie, niestety żyjemy coraz bardziej nie naturalnie. Przecież miasta nie znikną. Myślę, że warto byłoby poznać jakiegoś rolnika i kupować bez pośrednio u niego.

Nawet wtedy nie mamy całkowitej pewności - jeżeli sąsiadujemy z gospodarstwami używającymi chemii - przecież opryski się przenoszą, wody gruntowe z rozpuszczonymi nawozami podciekają itd. Prowadzenie prawdziwego i rzetelnego gospodarstwa ekologicznego nie jest takie proste, jeśli nie mamy odpowiedniej izolacji terytorialnej od gospodarstw nieekologicznych i tak z własnej produkcji będziemy zjadać sporo chemii. Tak to niestety wygląda.
Ja przez kilka lat prowadziłem na własny użytek i użytek gości pełne gospodarstwo ekologiczne, teraz z braku czasu ograniczam się tylko do warzyw i sadu (prowadzę rozbudowaną agroturystykę). mam ten komfort, że w stosownym promieniu wokół moich gruntów są tylko łąki, lasy i pastwiska, nie ma żadnych upraw prywatnych czy innych, mogłem założyć z 99% pewności, że moje uprawy są ekologiczne.
tadeusz.koks
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez konradpow » 22 wrz 2013, o 22:14

Bardzo dobrze napisane, Panie Tadeuszu. Ja sam nie zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego - ale mam znajomego, który to robi, dostaje na to unijne środki itd. - ale pierwsze co zrobił, to wykupił od sąsiada przylegające pole, żeby stworzyć tę izolację, o której pan pisze. I teraz rzeczywiście jest oddzielony od innych stosujących chemię i nawet jak ma kontrole czystości produkcji - to wypadają one pozytywnie, to znaczy nie wykazują zanieczyszczenia chemią.
konradpow
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez salone166 » 6 paź 2013, o 17:07

Potwierdzam to, co napisał wcześniej Pan Tadeusz - prowadzenie gospodarstwa ekologicznego to znacznie szersze pojęcie, aniżeli tylko "nie stosowanie chemii". Należy mieć świadomość, jaka chemia przedostaje się mimo wszystko do nas i umieć, móc temu zapobiegać, inaczej nici z ekoprodukcji. Ja musiałam zmienić we własnym zakresie pradawną instalacje drenażu pól na naszym terenie, bo podciekały do mnie zanieczyszczone wody od sąsiadów wyżej, ponadto musiałam odgrodzić się od nich strefą bezpieczeństwa (pas nieużywanego gruntu) i żywopłotem wierzbowym (z dwóch stron, bo z trzeciej mam nieużytki - kolejny problem z zachwaszczaniem, no ale to nie tutaj o tym, a z czwartej i tak miałam już wiklinową oczyszczalnię ścieków).
Dotacje unijne są owszem, bardzo korzystne - ale i wymagania do spełnienia są bardzo restrykcyjne, nie ma tak, że dostanę pieniądze, jeśli tylko odrzucę chemię.

Natomiast jeśli chodzi o opłacalność prowadzenia takiej produkcji - jak na razie jest z tym ciężko, na naszym terenie nie ma odbiorców zdrowej żywości, z kolei mnie nie opłaca się wozić jej daleko. Ratuję się po prostu sprzedażą na targowiskach (na szczęście świadomośc społeczna wzrasta nawet w małych miejscowościach) i przetwarzaniem żywności - znalazłam odbiorcę takich przetworów, ale z kolei uzyskanie certyfikatów jest bardzo żmudne i długotrwałe. Jednak wytrwałam i teraz mogę powiedzieć, że nie dokładam już do produkcji.
salone166
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Kam.Liw » 6 paź 2013, o 19:54

Ja biegam do sklepu ze zdrową żywnością. Mieszkam w Olsztynie i nie daleko mam ryneczek warzywny, ale nie mam pojęcia czy tam sprzedają ekologiczne warzywa, nie przyszło mi do głowy nawet zapytać. Z góry założyłam że to bez sensu. Salone166 masz rację że świadomość społeczna wzrasta. Chociaż muszę powiedzieć, że dzieje się to bardzo powoli. Wielu ludzi ciągle uważa że to bzdura, że jak to tam ekologia. Faszerują się tą chemią i ciągle chorują.
wycena nieruchomości Olsztyn pogotowie komputerowe Warszawa
Kam.Liw
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Pulina.K » 21 paź 2013, o 11:24

Powinno być więcej informacji w mediach o walorach zdrowej żywności, bo dziś ludzie idą na łatwiznę i kupują gotowe jedzenie do szybkiego przygotowania. Tylko, że to wszystko jest sztuczne i nie mają pojęcia jak to się odbije na zdrowiu.
Mikołaj: Link niezgodny z regulaminem forum. Skasowano.
Pulina.K
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Bukaciarnia.pl » 14 lut 2014, o 12:44

Na szczęście zdrowa żywność to nie tylko żywność ekologiczna. Jest cała masa produktów, które nie mają certyfikatu EKO a mają dobre wartości odżywcze. Trzeba tylko umieć mądrze wybierać, czytać opakowania i pofatygować się po część zakupów na bazarek :) Nie wszystko co leży na sklepowej półce jest "skażone" chemią!
Zapraszam na portal branżowy dla hodowców bydła - Bukaciarnia.pl
Bukaciarnia.pl
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Baryka » 22 kwi 2014, o 15:17

Na bazarku chemicznego jedzenie tez nie brakuje.
Baryka
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Mogel » 10 lut 2015, o 13:49

Dostałem w spadku 120h ziemi. Zastanawiam się nad uprawą ekologiczną. Powiedzcie mi czy te 120h wystarczy, żeby się utrzymać i czy uprawa ekologiczna jest opłacalna?
Mogel
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Kawiosz1 » 21 cze 2015, o 12:04

wedlug mnie uprawy ekologiczne to jest przyszłosc, coraz wiecej gospodarstw sie tym zaczyna zajmowac, oraz sa na to coraz wieksze dotacje, no i najwazniejsze ze wie sie co je , a nie jakies hiszpanskie albo portugalskie warzywa i owoce.
Kawiosz1
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez hania78 » 22 cze 2015, o 11:10

no nie jest znowu tak, że zdrowa żywność wymaga aż tak dużego nakładu finansowego, bo to nie tylko mięso, ale kupić dobrego gatunku marchewkę to nie jest kolosalny wydatek...
hania78
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez monaa » 10 lip 2015, o 10:39

Temat był założony dawno temu i z perspektywy czasu można powiedzieć, że ekologia jest coraz bardziej opłacalna i pewnie przez jakiś czas jeszcze będzie. Oczywiście nie każdego stać na kupowanie tylko ekologicznych produktów z certyfikatem, ale są ludzie gotowi wydać każde pieniądze byle tylko były eko. Czasami więcej w tym podążania za trendem niż rozsądku.
monaa
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez hania78 » 21 sie 2015, o 14:07

im więcej osób będzie starało się żyć ekologicznie i wprowadzać choć drobne zmiany, tym lepiej, a trend stanie się czymś powszechnym, i być może więcej zauważy, że w ekologię warto inwestować..
hania78
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rolnictwo ekologiczne