Gęsi

Tutaj znajdziesz informacje dotyczące produkcji drobiarskiej

Gęsi

Postprzez dobry » 17 sie 2011, o 09:43

Witam, na przyszły sezon zamierzam ruszyć z hodowla gęsi, jakie są wasze doświadczenia w hodowli, co najlepiej im smakuje, jak to wychodzi jeśli chodzi o zielonkę muszę przygotować sobie jakiś plan działania... Z tego co wiem to najwięcej gęsi importują Niemcy jakieś 80%, przeglądałem rożne źródła i jedni płacą 7zł/kg inni piszą ze 5zł ? Gdzie najlepiej nabyć pisklęta jak utrzymywać stado zarodowe?
dobry
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Reklama

Re: Gęsi

Postprzez malwina » 17 sie 2011, o 10:19

Nie wiem skąd chcesz wsiąść Gęsi bo nie wiem skąd jesteś ale zw Lubuskim możesz śmiało brać pisklęta z Lubiszyna, jedno co musisz wiedzieć na pewno to mieć to gdzie sprzedać ale to chyba najmniejszy problem, zależy też ile chcesz na początek hodować, czy kilkadziesiąt sztuk wtedy polecam opylić gęsi znajomym, trochę na targu, wtedy jakoś wyjdziesz na swoje, jednak jeśli chcesz iść w setki lub tysiące to trzeba by podpisać umowę z ubojnią ale teraz pojawia sie inna kwestia, do hodowli gęsi nie wystarczy tylko mieć teren i pasze ;) trzeba tez trochę wiedzieć co i jak na pewno trzeba uważać na umowy z ubojniami bo jak Ci pójdzie coś nie tak to wycyckają Cie do samego cna.. Musisz też pamiętać, że każda hodowla ma swoje wzloty i upadki jeden rok będziesz miał na bogato następny poniżej oczekiwań najlepiej uśrednić sobie przychody na okres 4 lat zazwyczaj co 4 lata niestepujące zwyżka wiec się raczej opłaca. No ale na pewno pierwsze lata nie będą różowe no chyba ze wzorowo poprowadzisz stado. Jedna gęś przejada koło 60 kg zielonki na cykl więc resztę możesz sobie przekalkulować... dobrą radą jest to iż na 2 tyg przed musisz podawać im najlepszy owies dla lepszego smaku :) przed ubojem nie wolno tez ich zbytnio denerwować bo będzie nie dobre mięso..

I jeszcze na początek co powinieneś wiedzieć

Pisklaki w pierwszym etapie życia najchętniej zajadają ugotowane jajko ;) i ser biały ale schodząc na ziemie może to być specjalna pasza, co dalej musisz często im czyścic koryta żeby nie skisło nic bo będzie źle i muszą mieć obowiązkowo sucho i bez przeciągów w późniejszych etapach to typowo zielonka i czasami ziemniaki zimą kukurydza ziemniaki żeby grzało ją od środka Podstawą tez jest czysta woda do picia. Oczywiście znów wszystko opiera się o to ile będziesz mieć gęsi w stadzie. Zima musisz zapewnić jakąś wiatę żeby im nie wiało za bardzo, po 3 tyg nie trzeba sie nimi zbytnio martwić poza tym ze muszą jeść i pić ;). Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to pisz chętnie odpowiem...
malwina
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez gespol » 1 kwi 2013, o 16:07

Witam,

Jeśli interesują Was sprawy hodowli gęsi oraz chcecie pogłębić własną wiedzę w temacie gęsiarstwa zapraszam na mojego bloga: krystynawilinska.pl

Przez cały sezon będę pisała o problemach w chowie, sposobach odchowu oraz o innych sprawach związanych z wytwórniami pasz, zakładami drobiarskimi oraz sprawami interesującymi hodowców gęsi.

Pozdrawiam serdecznie,

Krystyna
gespol
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Farmer05 » 4 sty 2014, o 19:30

Nie mam pojęcia z kont zakupić taką liczbę gęsi a znam się jak je hodować. Ja mam mniejszą liczbę gęsi około 10 sztuk. Hodowane są na wolnym wybiegu, karmię je ziemniakami z paszą. Czasem daję i trawy lub koniczyny.
Farmer05
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez kamil4 » 13 lip 2014, o 17:16

Witam, w jaki sposób podajecie karmę gęsiom do tuczu? Zastanawiam się nad takimi dużymi automatami paszowymi do gęsi wykonanymi z blachy. Myślę że będą wytrzymałe a gęsi będą mogły spokojnie pobierać z nich paszę?
kamil4
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Powrót do Drób