Koniec dotacji na cukier?

Tutaj możesz zaczerpnąć opinii w obszarze produkcji rolnej związanej z roślinami okopowymi takimi jak buraki, ziemniaki i inne

Koniec dotacji na cukier?

Postprzez Jaskier » 11 lip 2013, o 09:09

Czytałem ostatnio, że unia chce zdjąć regulacje odnośnie produkcji cukru w całej UE.
Czy to oznacza, że będziemy mogli produkować ile chcemy cukru z buraka i nie będzie żadnych już kar za nadprodukcje?
Czy to ma jakiś wpływ na to, że będą sprowadzać cukier z zewnątrz, czy też kryje się pod tym jakiś haczyk o którym nikt nic nie mówi??
Jaskier
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Zdjęcia: 0

Reklama

Re: Koniec dotacji na cukier?

Postprzez Mikolaj » 16 lip 2013, o 16:22

Tak po zniesieniu kwot, rynek byłby uwolniony.

Czy to dobrze, czy źle? Zdania są podzielone. Dla konsumentów lepiej, gorzej z producentami - choć i ci nie są jednomyślni.

Likwidacja kwotowania cukru to jednak perspektywa 2017 r., więc jest jeszcze sporo czasu do tej chwili.
13 Mikołaj
Mikolaj
Administrator
Administrator

Zdjęcia: 25

Postprzez Jaskier » 24 lip 2013, o 10:47

Poczytałem, doczytałem.

Wiele krajów prowadzi politykę regulacji cen cukru i to nie tylko w Europie.
I niestety wychodzi z tego 1 fakt, że jeśli otworzą rynki to żegnaj krajowy cukrze, witaj cukrze z trzciny cukrowej made in Brazylia i Ameryka Południowa.
Oznacza to dla nas nic innego niż problemy gospodarcze. Rolnicy stracą dochód i będą musieli przenieść się na inne produkty, albo sprzedawać swój areał.
Tak czy inaczej duża zmiana w naszym rolnictwie, jak i całej UE, bo nie jesteśmy największym producentem, tyle że u sąsiadów pewnie sobie poradzą bo niemiecki rząd pomoże ich bauer-om natomiast nasz co najwyżej powie, że im przykro ale to nie ich wina i radźcie sobie sami.

A dla konsumentów oznacza to jedno będziemy jeść cukier importowany i uzależnimy się od dostaw z zewnątrz. Tam będą złe zbiory i cukier po 5zł jak nic.

Super perspektywa z tym 2017r. I co do "Sporo czasu" Panie Mikołaju to nasz rząd też tak myśli i daleko z tym nie zaszedł. Teraz jest już czas o tym mówić i myśleć a nie w 2017, gdy już wtedy tak naprawdę zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym. I zaczną się tylko żale i udawanie, że nikt o niczym nie wiedział.
Jaskier
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez minister_kopek » 25 lip 2013, o 09:19

Tutaj masz rację Jaskier uwolnienie nie jest niczym tak do końca pożądanym przez ludzi.Dlatego sprawa otwarcia rynku w 2017 i tak stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Też uważam, że otwarcie rynku to nic dobrego.
Nawet wspomniana przez Ciebie Brazylia ma regulacje, tak samo inne kraje, a my mamy być wyjątkowi i zabić uprawę u siebie, bo UE tak chce. Ciekawe co na to niemieccy i hiszpańscy plantatorzy.

Mikolaj a powiedz mi jak myślisz, który plantator będzie zadowolony z zabrania mu dotacji i importu cukru??
Na pewno nie poprawi to ich statusu, tak samo jak wprowadzenie zakazu uboju rytualnego nie poprawiło, a wręcz zaszkodziło gospodarstwom nastawionym na chów bydła w tym celu.
minister_kopek
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Mikolaj » 25 lip 2013, o 11:16

Super perspektywa z tym 2017r. I co do "Sporo czasu" Panie Mikołaju to nasz rząd też tak myśli i daleko z tym nie zaszedł. Teraz jest już czas o tym mówić i myśleć a nie w 2017, gdy już wtedy tak naprawdę zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym. I zaczną się tylko żale i udawanie, że nikt o niczym nie wiedział.

Miałem na myśli, że do tego czasu zawsze może się coś jeszcze zmienić, choć nie zanosi się już na to...

Tak sobie czytam Wasze wypowiedzi i nie wiem czy w końcu jesteście "za" utrzymaniem kwot cukrowych, czy "przeciw".

Poza tym kwotowanie produkcji cukru w UE a kwestia otwarcia granic UE na import cukru nie są w moim odczuciu tożsame...
13 Mikołaj
Mikolaj
Administrator
Administrator

Postprzez minister_kopek » 26 lip 2013, o 08:56

No wydaje mi się oczywiste, że z tego co pisałem jednoznacznie wynika, że jestem przeciwko likwidacji kwot cukrowych.

Mikołaj sam piszesz o likwidacji kwot cukrowych i otwarciu rynku, dlatego wg. mnie jest to jednoznaczne, ponieważ w etapach otwarcia rynku jest też mowa o zaprzestaniu dotowania cukier.
Więc w tym kontekście jest to jednoznaczne.
minister_kopek
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Jaskier » 26 lip 2013, o 14:48

Również jestem przeciwko temu.
Nasza gospodarka to nie Niemcy i nie jesteśmy w stanie szybko wszystko przeskoczyć.
Oni zmienią działania i będą mieli spokój. A u nas jak zawsze ludzi zostawi się samym sobie.
Jak już rząd taki mądry to niech też, nie miesza się w nic, a nie tylko na minus.
Od dawna nie zrobili nic pozytywnego.
Jaskier
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Mikolaj » 1 sie 2013, o 14:22

Regulacja rynku wewnętrznego Unii, a import cukru spoza UE to dwie inne kwestie. Kwoty cukrowe mają zapewniać opłacalność uprawy buraków, nie do końca są one jednak korzystne dla zwykłego, szarego obywatela, kupującego cukier.

Osobiście wolałbym by to rynek regulował ceny, a organy państwowe stały na straży uczciwej konkurencji, regulując opłacalność produkcji chociażby stawkami celnymi.
13 Mikołaj
Mikolaj
Administrator
Administrator

Postprzez minister_kopek » 2 sie 2013, o 09:34

No właśnie o to się rozchodzi, że oni chcą otworzyć rynek i stawki celne pójdą w drugą, bo cała unia dostanie 1.
Co do opłacalności, no to jeśli zabierzemy dotacje, to oczywiste jest, że ceny nie pójdą w dół. Mniejsza rentowność buraka to rezygnacja z jego uprawy, a to znaczy że Ci którzy nie zrezygnują będą chcieli większą cenę za swoje płody. I nie wiem jak to może pomóc klientom końcowym. Jak nic przerzucimy się na cukier trzcinowy, a z buraka będzie rarytasem.
minister_kopek
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez farmer.piotr » 5 mar 2014, o 14:49

Za wcześnie na takie prognozy... ;] Ale fakt, to już niedaleko ;]
farmer.piotr
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez feminiistka » 31 mar 2015, o 09:42

Ale jak zainwestować w regiony bez tych pieniędzy? Gdyby ich w ogóle nie było. Tego też trzeba się będzie w końcu nauczyć.
feminiistka
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez galoisur » 25 lis 2015, o 17:56

no niestety państwo nie ma tyle pieniędzy trzeba się z tym liczyć. albo zacząć produkować coś innego.
galoisur
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Powrót do Okopowe