Opłacalność szkółki leśnej?

Tutaj możesz wymienić poglądy dotyczące zagadnień związanych z leśnictwem, zbieraniem grzybów, cenami drewna itp.

Opłacalność szkółki leśnej?

Postprzez targi2012 » 2 sie 2013, o 10:09

Witam, mam 1ha ziemi klasy VI (piach i tyle), czytałem już że w sam raz nadaje się to właśnie pod zalesienie.
Czytałem, że są dotacje pod zalesienia, ale czy da się tą dotację połączyć jakoś z otworzeniem powiedzmy szkółki?
Wiem, że szkółka to wielki wydatek na początku, no ale większość maszyn już jest pod ręką, brakuje sadzarki do drzewek, ale to się da na pewno obejść jeszcze jakoś.
Kwestia jak to dalej wygląda w praktyce?
Zasadzić to jedno, deszczownice też mam, ale jakie to naklady? Zwłaszcza jak się chce mieć różne drzewka.
Myślałem o kilku odmianach świerków i może dąbki do tego, bo na to jest zbyt.
Ale czytałem również, że w kwestii drzewek są też sezony popularności i nie wiem sam, co takiego wybrać.
Wiem, że trzeba sprawdzić wiele rzeczy, ale czy ktoś jest w stanie mi nasunąć takie informacje, o których nie mówi się za wiele?
Badałem rynek i w okolicy jest tylko szkółka leśnictwa, a tak konkurencji za dużej nie ma.
targi2012
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Reklama

Re: Opłacalność szkółki leśnej?

Postprzez Jaskier » 7 sie 2013, o 11:27

A kolego jaką masz kwasowość gleby, bo bez tego nic nie ruszysz.
Więc może od tego zacząć aby zbadać glebę.
Jaskier
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Zdjęcia: 0

Postprzez targi2012 » 7 sie 2013, o 11:44

No właśnie czekam za wynikami.
targi2012
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez StaszekS » 7 sie 2013, o 11:46

Też się tym interesowałem swego czasu. Sprawa wygląda tak, że to czy konkurencja w okolicy jest czy też jej nie ma odgrywa małą rolę.
Z góry trzeba ustalić gdzie chcesz mieć odbiorców. Tzn. sam chcesz prowadzić sprzedaż, czy raczej przez innych. Jeśli pierwsza opcja, to duże nakłady będziesz musiał ponieść w reklamę, jeśli droga dojazdowa nie ciekawa, albo zbyt daleko od miasta, no to nikłe szanse że sprzedaż detaliczna będzie na +. Co innego jeśli chcesz prowadzić odsprzedaż do sklepów ogrodniczych, wtedy kwestia już namierzenia sprzedawców i ustalenia warunków współpracy. Wiadomo, że na samodzielnym detalu więcej zarobisz, ale większe nakłady. Znowu w sprzedazy hurtowej potrzebujesz więcej kontaktów, mniejsze zyski, ale nie martwisz się już tak bardzo o to czy klient jest. Więcej miejsc sprzedażowych to lepiej.
Zorientuj się czy gdzieś nie ma giełd tego typu tak jak w Poznaniu. Znajomy tam jeździ zawsze z podkładami iglaków itp. Jeżeli w Twojej okolicy również jest coś takiego to w którąś niedziele przejedź się tam rano ( bo to chyba od 5 do 10 czy jakos tak) i zobacz w jakich cenach można co kupić, a następnie licz opłacalność każdego typu drzewek. Przy okazji zorientujesz się na co jest popyt a czego nadmiar. Tylko pamietaj ze potrzeba kilku lat abyś doszedł do tego etapu.
StaszekS
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez AnnKowal12 » 18 wrz 2014, o 13:34

A gdzie chcesz ta szkołke otworzyc, U mnie w miescie jest jeden sklep ogrodniczy, a obok zaraz jest szkolka. Ruch wiekszy niz w sklepie.
AnnKowal12
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez xenus » 24 sie 2015, o 15:46

Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki i porady.
xenus
Początkujący Gospodarz
Początkujący Gospodarz

Postprzez Sante » 8 maja 2017, o 14:10

I jak wyszły wyniki?
Taśmy transportujące: https://eurotexpoland.pl/
Sante
Gospodarz klasy VI Rz

Postprzez UkrainaKijow » 28 maja 2018, o 20:22

1specjaly.jpg
Ukraina. Deski, elementy, tarcica 50mm nieobrzynana iglasta, lisciasta od 150 zl/m3 w roznych klasach jakosci odpowiednio zapakowana i gotowa do transportowania. Stolarstwo, obrobka plyt meblowych, produkcja mebli. Proponujemy szeroka oferte wyrobow skrzyniowych wykonywanych z wysokiej jakosci plyt wiorowych, laminowanych z wykorzystaniem frontow MDF, okleiny naturalnej. Meble funkcjonalne z litego drewna charakteryzujace sie trwaloscia i latwoscia uzytkowania, konserwacji oraz wysokim poziomem estetycznym. Szeroki asortyment produkcji mozna nabyc w sieci salonow meblowych, hurtowni patronackich. Zapraszamy do wspolpracy wszystkich zainteresowanych. Telefon: +380505806241 (polsk.), Viber +380660832530 , E-mail: nieruchomosci@ukr.net Skype:IgorKijow
Europart,ul.O.Teligi 21,lok.24 Kijow 04060 Ukraina
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
UkrainaKijow
Gospodarz klasy VI Rz

Postprzez Sante » 26 cze 2018, o 08:46

W sumie taka szkółka to fajny pomysł. Udało Ci się coś zdziałać w tym temacie?
Taśmy transportujące: https://eurotexpoland.pl/
Sante
Gospodarz klasy VI Rz

Powrót do Leśnictwo